Kůže a koželužna
Kůže se vyrábí v koželužně. Pokud nemáte představu, jak to v koželužně vypadá, rádi vám jednu představíme.
Fotky jsme pořídili při návštěvě neapolského výrobce jehnětin, od kterého dlouhé roky nakupujeme.
Kůže se barví v bubnu, který je zjednodušeně řečeno v podstatě několikrát zvětšená pračka.
Poté se suší pod neapolským sluncem, následně měkčí, brousí z rubu, leští z líce, třídí, měří a nakonec balí, abychom jí v naší dílně zpracovali.
A v mezičase se vypije opravdu hodně kávy :)
Hned na úvod uvedeme na pravou míru používání termínu kůže.
Víme, že odborné označení je useň, avšak v povědomí se označení kůže tak hluboce vrylo, že jsme se rozhodli pro používání tohoto “neodborného” označení.
Ptáte se, co je tedy kůže? Je to přírodní materiál určený ke zpracování v koželužně (surovina, surová kůže).
Tento v podstatě odpad potravinářského průmyslu má celou řadu projevů, jejichž četnost mimo jiné udává kategorii kvality.
Jedna se o jizvy, hluboké vrásky, výraznou pórovitost, nejednotnou strukturu v ploše, stopy po bodnutí hmyzem apod.
Ty nejlépe tříděné kusy kůže jsou ty s nejmenším počtem zmíněných projevů.
Samozřejmě, že každý typ výrobku vyžaduje odlišný typ usně a snese (nebo dokonce vyžaduje) tyto přírodní projevy, jenž nejsou vadou kůže.
Umíte si jistě představit, že delikátní jehnětina na elegantní rukavice by s několika jizvami či bodanci od hmyzu úplně žádaná nebyla.
Proto se kůže pečlivě třídí již před vyčiněním v koželužně, ale i potom v průběhu výroby a nebo po dokončení. Ty nejlepší kůže jsou vytříděny do I. kategorie a pochopitelně jsou i nejdražší.
Řadu problémů může zakrýt nastříkání barvy na povrch, který se tím sjednotí. Kůže pak ale ztrácí část ze své prodyšnosti, hebkosti s vláčnosti, protože barva jí (zejména v průběhu let) vysuší.
Kůže barvené stříkáním na povrchu u nás NEPOUŽÍVÁME. Rozhodli jsme se na vstupních materiálech nešetřit, a proto používáme ty nejkvalitnější a prémiové materiály.
Věříme, že to oceníte.