Jak se rodí rukavice

Víte, kdo pro váš šije a chystá rukavice BOHEMIA GLOVES? Nebo, kde vlastně všechna ta krása vzniká?

Někteří nás sledujete již od počátku našeho snažení, ale je tu i řada nových podporovatelů, tak věříme, že oceníte nějaké zajímavosti a pohledy do zákulisí naší dobříšské dílny.

Ačkoliv jsou ve světě trendy v masové produkci kožených rukavic různé, u nás vyrábíme pěkně "po staru".

Ručně, kus po kusu, s obrovským počtem dílčích operací na každém jednom páru rukavic. Naše rukavičkářská dílna sídlí v Dobříši, městě s nebývalou historií spojenou právě s tímto řemeslem. Na dohled máme bývalou fabriku Rukavičkářských závodů, která měla doslova světový věhlas.

Rukavičkářství se na našem území daří již více než 150 let, ale z historie se přesuneme do současnosti, a povíme vám něco o tom, jak se vlastně kožené rukavice vyrábí. V procesu je zapojen nejprve kreativní tým, který navrhne a stanoví, jaké modely se v dané sezóně budou vyrábět.

Pak je na řadě plánování výroby, aby na sebe všechny operace hezky navazovaly, proces byl efektivní a plynulý.

Poté, co dorazí z Itálie kůže, podšívky a ostatní komponenty (gumy, nitě, druky, ...) začne svou práci střihač, který startuje samotnou výrobu.

Ten při ručním střihu zpracovává jednotlivé kůže, proměří je a rozstříhá na malé kusy, ze kterých se pak vysekávají tvarovaným nožem jednotlivé části rukavice. Ruční střih zaručí, že kůže skvěle pasuje na ruce a nedeformuje se v čase.

Tento způsob přípravy kůží se používá už jen na pár místech na světě. Patří mezi ně například Dobříš, Francie a Maďarsko. Předpokládá totiž extrémní kvalitu kůží a značnou zkušenost střihače.

Obojí je (drahý) problém, a proto se v pakistánských a čínských výrobních linkách používá tzn. přímý výsek, kde všechna ta hodnota práce s materiálem chybí.

Na přímý výsek se používají neflexibilní, barvou stříkané kůže, v horším případě recyklované přívlastkové kůže v rolích, které se za pár měsíců odrolí.

Když střihači práci dokončí, vznikne vrchní a spodní část rukavice pro pravou a levou ruku, dva palce, šichle (malé dílky mezi prsty) a lemovka na zakončení okraje nebo jiné potřebné díly.

V tuto chvíli se na rukavicích vysekávají různé ozdoby nebo otvory (zejména u sportovních modelů), ozdobně se prošívají, všívají se gumičky nebo knoflíčky.

Po dokončení všech ozdob šičky rukavice pečlivě sešívají k sobě, aby získaly svůj tvar. Následuje naražení podšívek, je-li potřeba, přišití vnitřního štítku a ukončení lemovkou.

Na závěr se rukavice zevnitř žehlí na formách ve tvaru ruky, aby byly krásně hladké. Takto jsou připravené ke spojení nití a označení etiketou.

Myslíte si, že jsme tímto u konce? Kdepak.

Následuje práce neméně důležitá, i když ne tak krásná a zajímavá. Všechny modely rukavic musí být zabaleny do sáčků, naskladněny do evidence a převezeny do pražského skladu spojeného s prodejnou.

Pokud jde o novinky, nastupuje fotograf a produkční tým, který zajišťuje veškeré vizuály k danému modelu.

V momentě, kdy jsou pohromadě všechny potřebné informace a podklady, na scénu přichází náš IT specialista, který se stará o podobu a funkčnost oficiálního e-shopu www.bohemiagloves.com, kterého následuje naše milá Iva, která zase pozorně pečuje o všechny zákazníky a odesílá jejich objednávky.

Nad celým procesem, od plánování po samotný prodej, drží svá ochranná křídla majitelka dílny Petra Kesnerová, která dodává:

Prodávat pěkné a kvalitní věci je velká radost. Ale umožnit výrobu té pěkné a kvalitní věci, která sama o sobě dělá radost již tisícům zákazníků, to je dosavadní životní naplnění.

Když máme štěstí, a vše se daří, šlape to u nás jako dobře namazaný rukavičkářský stroj. Někdy se nám lehce zašmodrchají nitě, ale my umíme zase rychle šlápnout do pedálů a pokračovat v tom, co všichni tak milujeme - šít pro vás rukavice.

Tak, které si vyberete?