O KŮŽI

Pokud jste si prohlédli naší nabídku kožených rukavic, tak vám jistě neuniklo, že nabízíme několik typů kůže. Rádi bychom vám přiblížili zajímavé informace o tomto přírodním materiálu a upozornili na detaily nebo rozdíly. 
 
Existuje kromě rukavičkářské kůže celá řada dalších typů, které se používají na různé druhy finálních produktů.
 
Detaily jednotlivých kůží zachycuje video natočené v naší Dobříšské dílně.
 
Budeme-li však u rukavic, tak nejčastěji používané materiály jsou:
Jehnětina
Vyčiněná v rodinné koželužně by jihu Itálie ve slunné Neapoli. Šetrný a dlouhý proces přebírá a rozvíjí již 4. generace.

Kůže je jemná, bez struktury s minimálním pórovitostí.

V jehnětině nabízíme vycházkové a řidičské rukavice pro pány i dámy.
Americký jelen
Na severu Ameriky se pohyboval ve volné přírodě, než přišel jeho čas. Počty lovené zvěře se každý rok liší a díky tomu se často dlouho čeká na dodávky materiálu a nebo jsou z něj vyráběny limitované barevné edice.

Je to velmi pórovitá kůže s výraznou strukturou (a tloušťkou 1,2 mm), ale stále velice jemná a z rubu hebká. Díky slabé vrstvě fixace na povrchu (ne barvy), je odolnější a dobře se udržuje.

Nabízíme z něj jak klasické tak sportovní modely kožených rukavic.
Teletina
Nakupujeme teletinu z české koželužny, kdy jsme schopni řešit operativně požadavky na materiál.

Teletina má velmi hustou strukturu vazebních vláken, proto je i při velké odolnosti stále jemná s relativně malou tloušťkou (do 1 mm).

Používáme ji na naši novou outdoor kolekci rukavic.
Hned na úvod uvedeme na pravou míru používání termínu kůže. Víme, že odborné označení je useň, avšak v povědomí se označení kůže tak hluboce vrylo, že jsme se rozhodli pro používání tohoto “neodborného” označení. 
 
Ptáte se, co je tedy kůže? Je to přírodní materiál určený ke zpracování v koželužně (surovina, surová kůže). Tento v podstatě odpad potravinářského průmyslu má celou řadu projevů, jejichž četnost mimo jiné udává kategorii kvality v procesu třídění. 
Jedna se o jizvy, hluboké vrásky, výraznou pórovitost, nejednotnou strukturu v ploše, stopy po bodnutí hmyzem apod. Ty nejlépe tříděné kusy kůže jsou ty s nejmenším počtem zmíněných projevů
 
Samozřejmě, že každý typ výrobku vyžaduje odlišný typ usně a snese (nebo dokonce vyžaduje) tyto přírodní projevy, jenž nejsou vadou kůže.
 
Umíte si však představit, že delikátní jehnětina na elegantní rukavice by s několika jizvami či bodanci od hmyzu úplně žádaná nebyla. Proto se kůže pečlivě třídí před vyčiněním v koželužně i potom. Ty nejlepší kůže jsou vytříděny do I. kategorie a pochopitelně jsou i nejdražší. 
 
Řadu problémů může zakrýt nastříkání barvy na povrch, který se tím sjednotí. Kůže pak ale ztrácí část ze své prodyšnosti, hebkosti s vláčnosti, protože barva jí vysuší. Takové kůže nepoužíváme. Rozhodli jsme se na vstupech nešetřit, a proto používáme ty nejkvalitnější a prémiové materiály.
 
Věříme, že to oceníte.

Další informace o kůžích – usních